Kotły gazowe

Kotły gazoweKotły gazowe to cała rodzina urządzeń grzewczych, które łączy tylko rodzaj paliwa jakim są zasilane. Kotły gazowe dzielimy na:

  • stojące i wiszące
  • jedno i dwufunkcyjne
  • z otwartą i z zamknięta komorą spalania
  • tradycyjne i kondensacyjne


Kocioł stojący czy wiszący - kotły stojące są większe i cięższe od kotłów wiszących z powodu żeliwnego wymiennika ciepła. Dzięki temu kotły stojące są trwalsze. W kotłach wiszących  wymiennik ciepła jest stalowy.

Kocioł jednofunkcyjny – to kocioł, który może zasilać tylko instalację centralnego ogrzewania. Można do niego dokupić zasobnik do podgrzewania wody użytkowej, jednak dalej jest to kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Kocioł dwufunkcyjny – posiada dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Dlatego można ogrzewać zarówno dom, jaki i wodę użytkową. Jest tańszy od kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem ale niestety nie gwarantuje równie komfortowego dostępu do ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody dopiero gdy odkręcimy kurek z ciepłą wodą. Jest to dość uciążliwe, gdyż trzeba odczekać aż ciepła woda  dopłynie z kotła do kranu. Ważne jest też aby w tym samym czasie z ciepłej wody nie korzystały dwie osoby. Dlatego taki kocioł nadaje się do niedużych domów z jedna łazienką.

Kocioł z otwartą komorą spalania – pobiera tlen potrzebny do spalania z pomieszczenia w którym jest zamontowany. Do pomieszczenia z kotłem o kubaturze, która nie może być mniejsza niż 8 m³, musi być zapewniony dopływ powietrza otworem o powierzchni co najmniej 200 cm² oraz wentylacja grawitacyjna kratką o takiej samej powierzchni.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania – pobiera powietrze do spalania z zewnątrz. Powstające w procesie spaliny także nie maja styczności z powietrzem w pomieszczeniu. Dlatego kocioł ten może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m³ z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o powierzchni 200 cm².

Kocioł tradycyjny -  spalając paliwo, nie wykorzystują całej zawartej w nim energii. Część, zwana ciepłem utajonym, jest tracona wraz z parą wodną ulatującą do komina ze spalinami. Kocioł jest  tak konstruowany, aby podczas pracy temperatura spalin była utrzymywana na poziomie, przy którym nie dochodzi do kondensacji. W ten sposób traci się wprawdzie część energii, ale za to elementy kotła i komin nie są narażone na działanie agresywnych kwaśnych skroplin.

Kocioł kondensacyjny – aby wykorzystać ciepło utajone  do ogrzewania, trzeba doprowadzić do skroplenia (kondensacji) pary wodnej. Skroplenie pary wodnej daje ciepło. Elementy komina i kotła są narażone na działanie kwaśnych skroplin i dlatego muszą  być wykonane z szlachetnych materiałów. To dlatego kocioł kondensacyjny jest dwa razy droższy od tradycyjnego. To cena za wyższą  sprawność a więc mniejsze zużycie paliwa. W wymienniku kondensacyjnym woda powracająca z instalacji centralnego ogrzewania jest podgrzewana ciepłem wydzielającym się podczas wykraplania pary wodnej ze spalin.

Brak możliwości komentowania.