Bojlery – wymienniki c.w.u.

BojleryWymienniki c.w.u. czyli tak zwane bojlery to urządzenia do przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Bojler nie posiada własnego żródła ciepła, jest podłączony do instalacji. Taki wymiennik może obsługiwać jednocześnie kilka punktów poboru ciepłej wody. Dzielimy je na:

- poziome wymienniki c.w.u. (ocieplane pianką) – podgrzewają i magazynują ciepłą wodę współpracując z kotłami na paliwa stałe. Podgrzewanie wody odbywa się  za pomocą wężownicy umieszczonej w zbiorniku.  Starego typu bojlery z wężownicą typu “U” zostały wyparte z rynku przez bojlery dwupłaszczowe. W tego typu wymiennikach czynnik grzewczy przepływa w przestrzeni miedzy zewnętrzną ścianką zbiornika, a wewnętrzną ścianką płaszcza grzewczego. Na rynku dostępne są:

  • bojlery poziome dwupłaszczowe w izolacji z pianki poliuretanowej
  • bojlery poziome dwupłaszczowe w izolacji z maty polietylenowej pokrytej warstwa aluminium
  • bojlery poziome dwupłaszcowe  obudowane

- pionowe wymienniki c.w.u. – przeznaczone są do współpracy z układami centralnego ogrzewania. Często stosuje się je w podczas modernizacji starych instalacji co lub przy montowaniu w systemie nisko temperaturowym. Podgrzewanie wody odbywa się za pomocą wężownicy umieszczonej w zbiorniku. Przy kotłach dwufunkcyjnych często montuje się wymienniki z wężownicami spiralnymi. Zwiększa się tym sposobem wydajność ciepłej wody starych układów i likwiduje dużą bezwładność cieplną w c.w.u. Bojlery pionowe charakteryzują się dobrymi właściwościami akumulacyjnym. Wymienniki wyposażone w dwie wężownice mogą współpracować z dwoma żródłami ciepła, czyli np. z kotłem c.o. i układem solarnym. Producenci oferują:

  • bojlery pionowe z wężownicą spiralną
  • bojlery pionowe z dwiema wężownicami spiralnymi

Wszystkie te bojlery posiadają  zabezpieczenie antykorozyjne w postaci emali ceramicznej wypalanej w temperaturze 850OC oraz anodę magnezową, którą trzeba wymieniać co jakiś czas.

Na rynku są również dostępne dwupłaszczowe podgrzewacze wody, które nie wymagają anody magnetycznej (która podwyższa koszty użytkowania). W tego typu bojlerach płaszcz grzewczy wody użytkowej jest naciągany EPIDIANEM , czyli elastyczną, nie pękającą żywicą, która zabezpiecza przed korozją.

Na szczególną uwagę zasługują bojlery wykonane ze stali nierdzewnej, czyli stali kwasoodpornej (np. firmy TERMICA).  Charakteryzują się trwałością (gwarancja na zbiornik nawet do 8 lat) . Na wężownicy nie osadza się kamień kotłowy.  Są odporne na korozję i wysokie temperatury. Nie jest konieczne  stosowanie anody magnezowej.

Brak możliwości komentowania.